Mısır seyahatinizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler

Mısır'ın üç ana gelir kaynağı var: Süveyş Kanalı gelirleri, yurtdışında çalışan Mısırlılar'ın yolladıkları paralar ve turizm. Mısır denildiğinde çoğumuzun aklına piramitler gelse de Mısır sadece piramitler değil, daha doğru bir deyişle, Mısır'a tarihi eser görmeye gitmek zorunda değilsiniz, alternatifleriniz çok. Aşağıdaki bilgilerin çoğu kültür gezisi yapmak isteyenler için faydalıdır. Atladığımız bilgileri de sizler verebilirseniz seviniriz.

Vize:

Mısır'a gitmek için vize almanız gerekiyor. Bu vize artık eskisi gibi ülkeye girişte havaalanında alınamıyor. Yeşil pasaport için vize gerekmiyor. Çoğu turistler için önemli bir konu değil ama, turist vizesi ile Mısır'da üç aydan fazla kalamazsınız. Pekçok ülkede olduğu gibi Mısır vizesi almak için pasaportunuzun en az altı aylık olması gerekiyor (dedim, ama bizim gruptaki bir arkadaşın süresi beş ay civarında olmasına rağmen bir sorun çıkmadı, gene de zorlamamakda fayda var sanırım).

   
İklim:

Mısır yazlar uzun, sıcak ve kuru (Nil deltası ve İskenderiye nemli), kışlar da kısa ve yumuşak geçer. Ancak Mısır'ın çoğunun çöl olduğu ve gün ile gece arasındaki sıcaklık farkının bizim alıştığımızdan çok daha fazla olduğunu belirtmemiz gerekir. Gündüzleri şort ve t-shirt normalken geceleri palto giymeniz gerekebilir. Yola çıkmadan önce gideceğiniz yerle ilgili olarak hava durumunu öğrenmeniz en doğru yoldur (Weather Channel). Gideceğiniz şehrin ortalama sıcaklığı için tıklayınız.

   
Para:

Mısır para birimi pound'dur, bozukluğuna da piastre denir. Yaklaşık 5.5 pound bir USD eder. Parayı havaalanında veya bankalarda bozdurabilirsiniz. Büyük şehirlerde bizde olduğu gibi döviz büroları olduğu söylense de biz koşuşturmakdan buraları hiç görmedik. Gene bize söylenen, hükümetin yeni bir kanun çıkartarak tüm bankalardaki kurları sabitlediği ve nerede bozdurursak bozduralım zararımız olmayacağı, gezdiğimiz sürece aksine rastlamadık (resmi büro ve bankalarda). Yanınızda her zaman pound bulundurmanız gerekli. Çarşılarda ben dolar almam diyene rastlamadık, ancak kaldığımız otellerde ücretleri dolar olarak almadıkları ve koşa koşa gidip banka aradığımız oldu. Günlük döviz kurları ve para fotoğrafları için tıklayınız.

 

 

Alışveriş:

Mısır'da ne alırsanız alın pazarlık etmek zorundasınız, tavsiyemiz güneyde sizden istenenin 1/5'ini teklif etmeniz. Kahire ve İskenderiye'de daha az pazarlık şansınız var. Aldığınız her malda kazıklanma şansınız çok yüksek, ama asla kazıklandık diye kavga etme çabasına girmeyin, çünkü karşınızda kızacak kimse bulamazsınız. Pazarlık etme ve sizi kazıklama çabası Mısırlılar için öylesine normal bir olay ki sizin neye kızdığınızı bile anlamıyorlar. Eğer yanınızda baylar varsa pazarlık işini onlara bırakmakda hayır var, bayanların pazarlık yapmasından çok fazla hoşlanmıyorlar. Ayrıca asla malınızı ve paranızın üstünü almadan elinizdeki parayı vermeyin. ASLA!! Taksi de pazarlık usulü, ancak taksiden çekip gitmeniz kolay olmadığı için elinizde bol miktarda bozukluk bulundurun. Bir de pound ve piastre birbirine çok benziyor. Elinize pound yerine piastre tutuşturmadıklarına çok dikkat edin. Taksiciye 50 pound verdikten beş dakika sonra bana 50 piastre verdiniz diye peşinizden koşabilir, üç kağıda gelmeyin. Kesinlikle satın almaya karar verdiklerinizden başka hiçbir malı elinize almayın, alırsanız size satmak için bir yolunu buluyorlar.

 

 

Bahşiş:

Pazarlıktan sonra en önemli ortak yan bahşiş. Bizim kültürümüzde bahşiş bize küçük bir hizmet yapan kişiye verilen küçük bir paradır. Mısır'da ise bahşiş gördüğümüz herkese onları görme bedeli olarak borçlu olduğumuz bir paradır. Herkes sizden her an ve her şey için bahşiş isteyebilir. Bilet alarak girdiğiniz bir binanın kapısında biletinizi kesen kişi sizden bahşiş isteyebilir şaşırmayın. Bizim alışkanlıklarımızı tutturarak bahşiş verdiğiniz sürece bir sorununuz olmaz. Normal bahşiş 1-5 pound arasıdır. Bahşiş bahşiş diye peşinizde dolaşan ve kurtulmak istediğiniz kişiler için cebinizde biraz bozuk Türk parası bulundurun, ona da mutlu oluyorlar.

   
Yemekler:

Mısır mutfağı bizim damak tadımıza gayet uygun. Ancak Mısır'a gidenler arasında en ciddi sorun sindirim sisteminden çıkıyor. Fazla sorun yaşamadan geri dönmek istiyorsanız öncelikle taze sebze ve salatadan kaçının, adamların marul yıkama kavramı ile bizim marul yıkama kavramımız çok çok farklı. Et yemeklerine de biraz dikkat etmekde fayda var. Fakat en önemli unsur su ve suyla yapılan meyve suyu veya limonata türü içecekler. Musluk suyu içecek olursanız ishal olmamanıza imkan yok. Otellerde servisi yapılan meyve sularının çoğu bile musluk suyu kullanılarak yapıldığı için siz şişe suyundan şaşmayın. Şişe suyu her yerde ve her şartda bol bulunuyor. Sokakda 1.5-2 pound, otellerde 5-8 pounda 2 litrelik şişe su bulunabiliyor, bunları çekinmeden içebilirsiniz.

 

 

Sağlık:

Giderken aklınıza gelen her ilacı yanınıza alın, sonra aldıklarınızdan birer kutu daha alın. Streptomagma sizin en iyi dostunuzdur. Eczaneler bol bulunuyor, çat pat anlaşıyorsunuz, ama ilaçlar her ne kadar aynı büyük şirketler tarafından yapılıyor olsa da alıştıklarımızdan farklı olabiliyor.

 

 

Güvenlik:

1997 yılında Hatshepsut tapınağında 60 küsür turistin öldürülmesinden sonra alınan ciddi önlemlerle terörist eylemler durmuş görünüyor. Biz ne tehlikeli olabilecek bir duruma rastladık, ne de böyle bir şeyi duyduk. Hırsızlık da fazla görülmüyor, ama dünyanın her yerinde olduğu gibi Mısır'da da yankesiciler var ve kalabalıkda dikkatli olmak gerekiyor. Oteller ve gemiler gayet güvenli, eşyalarınızı çekinmeden odanızda bırakabilirsiniz (siz gene de cüzdanınızı ve pasaportunuzu yanınızdan ayırmayın).

 

 

Gemiler:

Nil'deki gezi gemilerinin tamamı aynı ende ve aynı boydalar (Nil üzerindeki kilitlerden geçmek için gerekli), 10-12 metre eninde ve biri su seviyesinde olmak üzere dört katlılar. Genelde en alt kat motor katı olarak nitelendiriliyor ve kimse orada kalmak istemiyor. Bu gerçeklik bilindiğinden yeni yapılan gemilerde alt kat restorant ve gemicilerin kalmasına ayrılmış olduğundan turistlere bu odalar verilmiyor. Gene de iki konuda dikkatli olmakda fayda var. Geminin arka tarafındaki odalar biraz daha fazla motor gürültüsü alıyorlar. Eğer çok tarih az eğlence diyorsanız ve erkenden yatağa girmek istiyorsanız geminin bar - dinlenme salonu katının altında/üstünde kalmamaya çalışın. Yanınızda mayonuz olsun, kışın bile güneşli bir günde çatıda güneşlenmeniz mümkün.

 

 

Kıyafetler:

Mısır müslüman bir ülke, bizden biraz daha kapalılar, ancak çok da fazla değil. Özellikle güneyde pek sık kadınları görmüyorsunuz, ama kuzeye çıkıldıkça ortam bize benzemeye başlıyor, İskenderiye'nin Mersin'den fazla bir farkı yok. Bu sebepten özellikle kapalı giyinmeye gerek yok, ancak kapalı fakat havadar elbiseler giymekde fayda var, çünkü özellikle yazın güneş ışınları çok dik geldiğinden vücudunuzun açıkta kalan kısımları çok çabuk yanabiliyor. Kışın ise mümkün olduğunca kat kat giyinin. Gün boyu hava sıcaklığı 28 ile 5 derece arasında değişebiliyor ve özellikle uzun gezi günlerinde çok kata ihtiyacınız olabiliyor.

 

 

Çanta:

Bavulunuzun içine bir de yedek çanta koyun, alışveriş yaptıktan sonra birlikte geldiğiniz çantaya sığmanız kolay olmayabilir. Ama ihtiyacınız olursa bir spor çantayı da 30-50 pound arasına satın almanız mümkün.

 

 

Fotoğraf makinesi:

Normal fotoğraf makinesi ile her yere girmeniz mümkün. Tarihi her dış mekanda fotoğraf çekmeniz serbest, tek ciddi kısıtlama, çoğu iç mekanda duvarlardaki renklere zarar gelmesin diye flaşla fotoğraf çekilmesi yasak, flaşsız fotoğraf çekebilmek içinde hızlı bir film (400 ASA veya üstü) kullanmak daha akıllıca olur. Ayrıca karşılaşacağınız tarihi eserlerin tamamını gerektiği gibi çekmek isterseniz geniş açılı bir lensle yola çıkmanız gerekli.

 

 

Video:

Video kullanımı fotoğraf makinesine oranla çok daha kısıtlı. Pekçok mekana video kamera sokulması yasak veya ek ücret ödenmesi gerekiyor (50-100 pound). "Abi valla çekmeyeceğim" muhabbeti yaparak video kameranızı içeri sokmanız mümkün, ama adamlar sizden para koparmak için sizin peşinizde olduğundan sakın para vermeden çekim yapmaya çalışmayın, bekçiler çok ters davranabiliyorlar.

Bilgi ve eklemeler için: kurnaz@boun.edu.tr